Polski Fundusz Rozwoju

PFR Nieruchomości jest spółką zależną Polskiego Funduszu Rozwoju, którego zadaniem jest wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków. PFR tworzy praktyczne rozwiązania dla wspólnego sukcesu i bezpiecznej przyszłości Polaków, wspólnie z szeregiem spółek z obszaru: bankowości, ubezpieczeń, inwestycji, rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności oraz handlu i inwestycji zagranicznych.

Nasza misja

Jak wskazują badania Habitat for Humanity Poland, aż 40% Polaków nie ma zdolności kredytowej, a jednocześnie ich dochody są zbyt wysokie, aby otrzymać mieszkanie komunalne. To głównie z myślą o nich powstała rynkowa część rządowego programu mieszkaniowego.

Co to znaczy: „rynkowa”? Nasze budowy nie są dotowane (dotacje otrzymują inne filary: budownictwo komunalne i TBS-y).

Środki Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju, które inwestujemy w budowę mieszkań, zwracamy – w ciągu ok. 30 lat – z czynszów najmu.

Kto realizuje osiedle w Nowym Targu?

Realizacją zajmuje się spółka celowa MDR Nowy Targ Sp. z o.o. Pieniądze na budowę pochodzą ze środków Funduszu Sektora Mieszkań dla Rozwoju FIZAN, którym zarządza PFR Nieruchomości S.A. Generalnym wykonawcą inwestycji jest Chemobudowa-Kraków, należąca do Grupy Kapitałowej Polskiego Holdingu Nieruchomości. W jej portfolio znajduje się ponad 1200 realizacji w 14 krajach świata. W Polsce powierzono jej wykonanie takich obiektów jak siedziba Radia Kraków, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha czy Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka.

Nasza spółka ma bardzo duże doświadczenie realizacyjne, dlatego sama budowa nie będzie dla nas wyzwaniem. Zależy nam na tym, by efekt naszej pracy zadowolił inwestora, samorząd i przede wszystkim przyszłych mieszkańców. Umowa zakłada, że czas realizacji inwestycji wyniesie nieco ponad rok. Jeżeli nie zaskoczy nas żadne nieprzewidywalne zdarzenie, to w terminie kontraktowym inwestycja zostanie wykonana – mówił podczas uroczystego rozpoczęcia budowy prezes zarządu Chemobudowy-Kraków S.A., Andrzej Wyszyński.

Aktualny status rynkowej części rządowego programu mieszkaniowego

inwestycje w budowie lub z pozwoleniem na budowę

Kraków

ul. Anny Szwed-Śniadowskiej – 481 mieszkań >>


Katowice

ul. Korczaka – 523 mieszkania >>


Wrocław

ul. Kolejowa – 469 mieszkań >>


Mińsk Maz.

ul. Klonowa – 138 mieszkań >>


Sianów

ul. Słowackiego – 168 mieszkań


Radom

ul. Tytoniowa – 124 mieszkania >>


Dębica

ul. Ratuszowa – 201 mieszkań >>


Łowicz

ul. Krudowskiego – 96 mieszkań >>


Świdnik

ul. Gen. S. Roweckiego „Grota” – 108 mieszkań >>


Zamość

ul. Parkowa – 96 mieszkań >>


Toruń

ul. Okólna – 320 mieszkań >>


Oława

ul. Paderewskiego – 144 mieszkań


Nowy Targ

ul. Polana Szaflarska – 130 mieszkań


Września

ul. B. Śmidowicz – 100 mieszkań >>


Zgorzelec

ul. Lubańska – 220 mieszkań

INWESTYCJ

inwestycje wybudowane

Katowice (ul. Gospodarcza / Górniczego Dorobku) – 513 mieszkań
Kępno (ul. Niepodległości) – 36 mieszkań
Wałbrzych (ul. Husarska) – 192 mieszkania
Biała Podlaska (ul. Jana III Sobieskiego) – 186 mieszkań
Gmina Jarocin – 366 mieszkań
Gdynia (ul. Puszczyka) – 172 mieszkania
Kępice (ul. Niepodległości) – 42 mieszkania

Inwestycje w trakcie projektowania architektonicznego

Warszawa (ul. Ratuszowa) – 485 mieszkań (BE DDJM Architekci)

Wrocław (ul. Zatorska/Odolanowska) – 1 300 mieszkań

Nidzica (ul. Sportowa) – 64 mieszkania

Witnica (ul. Poprzeczna) – 200 mieszkań

Lublin (ul. Krochmalna) – 390 mieszkań

Lokalna społeczność w centrum uwagi

Nasze inwestycje zawsze są odpowiedzią na potrzeby lokalnej społeczności, dlatego ściśle współpracujemy z samorządami. Samorządy są często naszymi partnerami w spółkach celowych, powołanych do realizacji danej inwestycji. Ich wkładem do spółki jest grunt, a my zapewniamy finansowanie i realizację budowy. Samorządy decydują również o kryteriach naboru najemców, czyli o tym, komu w pierwszej kolejności wręczyć klucze do mieszkania.

Małgosia (Wałbrzych)

„Po śmierci męża musiałam opuścić dom. A jestem w tym wieku, że żaden bank już by mi nie udzielił kredytu. Kiedy się dowiedziałam, że zakwalifikowałam się do programu, rozpłakałam się. Ze szczęścia też można płakać.”

Hania (Biała Podlaska)

„Jestem pielęgniarką. Sama wychowuję dwie córki. Mam dopłatę do czynszu i pobieram 500+. Kiedy się dowiedziałam, że to mieszkanie będzie moje, zaczęłam tu tańczyć…”

Grzegorz (Wałbrzych)

„Sam wychowuję troje dzieci. Poprzednio mieszkaliśmy na maleńkim strychu, który własnymi rękami przystosowałem do zamieszkania. Był tam pęknięty komin; sadza pokrywała wszystko. Najstarsza córka ma astmę i po prostu się tam dusiła.”

Monika (Biała Podlaska)

„Mieszkałam z dwiema córkami w pomieszczeniach gospodarczych. Wilgoć powodowała, że ciągle chorowałyśmy. Teraz wreszcie żyjemy w normalnych warunkach.”

Hanna (Wałbrzych)

„Jestem nauczycielką i pełnię też funkcję wicedyrektora szkoły. Byłam pierwszą lokatorką w tym bloku, bo tak bardzo chciałam się wprowadzić, że zabrałam materac i już zostałam, mimo że wtedy były tu tylko gołe ściany …”

Daria (Kępice)

„Wychowałam się w domu dziecka. Chcę mojemu synowi stworzyć dom, którego sama nie miałam.”

Kasia (Kępno)

„Poprzednio moja córka miała do szkoły 20 kilometrów. Teraz wystarczy, że przejdzie przez ulicę. Bardzo dobrze nam się mieszka; wreszcie jesteśmy na swoim, nie musimy wynajmować.”

Magda (Biała Podlaska)

Gdyby nie to mieszkanie, nie zdecydowałabym się na drugie dziecko. Tam, gdzie mieszkaliśmy poprzednio, nawet na jedno nie było miejsca. A teraz mamy dwa pokoje i ogródek.”

Paweł (Kępno)

„Samorząd w Kępnie postawił na to, aby zatrzymać tu młodych przedsiębiorców. Ja prowadzę małą restaurację i pracuję od świtu do nocy, 7 dni w tygodniu. Miałem do wyboru: kredyt na rozkręcenie biznesu lub kredyt na mieszkanie. Dziś daję pracę kilkunastu osobom.”

Jakość na długie lata

W ramach programu budowane są wysokiej jakości budynki, spełniające rygorystyczne standardy techniczne i urbanistyczne. W przeciwieństwie do deweloperów, którzy udzielają rękojmi i gwarancji na maksymalnie kilka lat, my jesteśmy odpowiedzialni za jakość inwestycji przez lat kilkadziesiąt. Wysoka jakość po prostu się opłaca, ponieważ przekłada się na niższe koszty późniejszych konserwacji i remontów. Przystępne stawki czynszowe osiągamy dzięki standaryzacji rozwiązań architektonicznych i wykorzystaniu nowoczesnych technologii, obniżających koszty eksploatacji.

Najlepsze pracownie architektoniczne

Nasze osiedla projektują pracownie, wyłonione w konkursach architektoniczno-urbanistycznych. W składzie sędziowskim zasiadały już takie autorytety, jak dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesław Stelmach, czy przedstawiciele prestiżowego Stowarzyszenia Architektów Polskich.