Minister Buda: Będą nowe, atrakcyjniejsze warunki dojścia do własności w ramach programu Mieszkanie Plus

Więcej w serwisie PAP >> 

„Będą nowe, atrakcyjniejsze warunki dojścia do własności dla osób, które zdecydowały się na tę drogę wcześniej w ramach Mieszkania Plus” – powiedział w czwartek (25.05.br.) w TVP Info minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Szef MRiT i prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys przedstawili główne zasady uzyskania własności, które będą dostępne w 14 lokalizacjach Funduszu Mieszkań dla Rozwoju: Białej Podlaskiej, Wałbrzychu, Dębicy, Zamościu, Świdniku, Nowym Targu, Łowiczu, Toruniu, Mińsku Mazowieckim, Wrześni, Krakowie, Katowicach, Radomiu i Gdyni.

  • zakup – np. z Bezpiecznym Kredytem 2%
  • Dojście Do Własności (DDW) z dopłatą (dopłata pokryje ewentualną różnicę, jeżeli Bezpieczny Kredyt 2% zaciągnięty na zakup tego lokalu byłby tańszy niż opcja DDW)

Szczegóły ww. rozwiązań są obecnie w trakcie opracowania. „Wejście w życie tych rozwiązań jest uzależnione od procesu legislacyjnego. Przygotowujemy przepisy w tym zakresie.” – powiedział minister. Zgodnie z założeniami, ustawa wejdzie w życie już jesienią bieżącego roku. „Chcielibyśmy uchwalić tę ustawę jeszcze w tej kadencji.” – zapowiedział minister. Oczywiście Najemcy, którzy preferują dalszy najem instytucjonalny, będą mogli nadal z niego korzystać.

Wcześniej MRiT podało stan realizacji rządowego programu mieszkaniowego na koniec I kw. br. W ramach części rynkowej (oferta PFR Nieruchomości S.A.) i społecznej (m.in. lokale komunalne, TBS, SIM) na zaawansowanym etapie jest ok. 52,2 tys. mieszkań (ponad 19,8 tys. wybudowanych oraz ok. 32,4 tys. w budowie.); wszystkie rozpoczęte budowy zostaną planowo ukończone. „Filar społeczny będzie kontynuowany i rozwijany” – zapewnił minister W. Buda.

Inwestycje Funduszu Mieszkań dla Rozwoju, którego aktywami zarządza PFR Nieruchomości S.A. również zostaną zrealizowane zgodnie z planem. Docelowy pułap to 15 tys. lokali. Na chwilę obecną:

  • 3,5 tys. lokali jest już wybudowanych,
  • 1,6 tys. jest w budowie (Wrocław, Zgorzelec, Nakło, Sianów, Katowice, w tym roku ruszą też budowy w Lublinie i Skawinie),
  • 2,7 tys. jest w trakcie projektowania architektonicznego (Szczecin, Wrocław, Sochaczew, Elbląg, Warszawa),
  • ok. 6,5 tys. jest na wcześniejszych etapach procesu inwestycyjnego.

Nowe inwestycje FSMdR będą oferowane wyłącznie w formule najmu instytucjonalnego, w celu zwiększenia dostępności mieszkań w Polsce. Warunki najmu będą zbliżone do rynkowych. W lokalizacjach, gdzie zostanie zawarta umowa z samorządem, Najemcy skorzystają z dopłat do czynszu w programie „Mieszkanie na Start”.